O značce

HISTORIE

Značka NORMA je součástí OPAL ELECTRONICS, společnosti, která navrhuje, vyvíjí a staví elektroniku pro oblast profesionálního měření. Ze spojení technického know-how získaného během let a vášně pro kvalitní poslech vznikly produkty NORMA se svou syntézou mezi technologií a láskou k hudbě.

Norma sídlí v Cremoně, místě, kde hudba vždy hrála významnou roli. Cremona byla domovem Monteverdiho, Ponchielliho, Stradivariho, Amatiho a mnoha dalšíh umělců. Po více než 20 let se Norma věnuje studování a implementování sofisikovaných audio zesilovačů. Je třeba skloubit technické schopnosti s citlivostí pro hudbu, přesně jako když se vytváří hudební nástroje. V Normě jsme přesvědčeni, že vliv audio elektroniky na celkové vyznění reprodukované hudby je mnohem větší, než se obvykle tvrdí. Poslech kopmonentů NORMA je vyjádřením tohoto konceptu a funguje lépe než slova samotná; ocitnete se blíže živému poslechu než kdy předtím. Zvuk produktů Norma je unikátní, reprezentuje syntézu vlastností, které jsou většinou protichůdné. Dynamika, rychlost a absolutní transparentnost v kombinaci s výjimečnou muzikálností a zcela nepřítomnou únavností z poslechu. Propasti mezi tranzistorovými a elektronkovými konstrukcemi jsou konečně překonány, nechávají místo už jen a pouze pro čisté potěšení z hudby.

Norma Audio

Počátky značky NORMA se datují až do roku 1987. Prvním produktem, který jsme stvořili, byl zesilovač NS 123. V roce 1991 byla NORMA zakoupena firmou OPAL ELECTRONICS. To odstartovalo sedmiletou éru výzkumu a vývoje, z nichž vznikla zcela nová řada produktů. Základním konceptem bylo zvažování role elektroniky v řetězci reprodukované hudby. Dle našeho názoru má totiž mnohem větší význam, než si lidé obvykle myslí. Obnovená řada produktů NORMA byla uvedena na Milánské výstavě TOP AUDIO v roce 1997. Od té doby jsou produkty stále vyvíjeny, aniž bychom obětovali původní filozofii. Produkty obvykle zůstávají v katalogu velmi dlouho, také proto, abychom zachovali hodnotu investice našich klientů. Po pár letech byly uvedeny integrované zesilovače IPA a jen před nedávnem přibyla série REVO, snadno identifikovatelná svým originálním a vytříbeným designem. Jako poslední byl uveden CD přehrávač REVO.

Místo, kde NORMA sídlí, mělo a stále má velký vliv na produkty samotné. Cremona a její okolí mají známé hudební kořeny a dodnes je hudba velmi důležitým prkvem v celkovém kulturním životě města. Pokud zůstaneme čistě v oblasti hudby, Cremona byla ve své historii místem, kde pracovali velcí umělci jako Claudio Monteverdi nebo Amilcare Ponchielli. Je zde také cítit důležitý vliv Giuseppe Verdiho; tento mistr do města často jezdil v osobních i obchodních záležitostech a místa jako Busseto nebo Sant´Agata jsou jen pár kilometrů odtud. V oblasti výroby smyčcových nástrojů svůj talent ve městě rozvíjeli Antonio Stradivari nebo rodina Guarneri del Gesú; jejich tradice vedla k založení mezinárodní houslařské školy a mnoha obchodů vlastněných houslaři z každého koutu světa. Cremona má také fakultu muzikologie, stejně jako se zde koná každoroční setkání se špičkovými hudebními nástroji. Mnoho hnutí a koncertů nabízí veřejnosti možnost poslouchat kvalitní hudbu v každé chvíli v roce. Jsme si jistí, že byste návštěvy tohoto úžasného kraje určitě nelitovali. 

Cílem Normy je plně ovádnout techniky ke stvoření produktů, které budou odrážet to, co Norma vidí jako muzikálnost reprodukce. Tento koncept je souladem elementů jako je neutralita, nepřítomnost umělosti, respekt k dynamice a barvě původních nástrojů. Jinými slovy, jde o minimalistický přístup; záměrem je pozměnit původní zvukový signál tak málo jak jen to jde, protože předpokládáme, že původní hudba už v sobě obsahuje všechny krásu, která vám přinese při poslechu emoce. Vyznění hudby nemá být znovu interpretováno, nemá být přidáváno něco dalšího, příjemnějšího, má naopak dostat maximální dávku respektu a úcty. Všechny technické volby, od těch nejpokročilejších až po ty, které jdou zjevně proti trendům, vychází z precizní vize a nejsou dílem náhody.

FILOZOFIE

Enrico věří, že existuje důkaz. Ale musíte mít vytrénované uši. Trvalo mu sedm let a jeden intenzivní projekt výzkumu a vývoje, započatý v roce 1991, aby kvantifikoval, jak hi-fi přístroje znehodnocují čistotu signálu. Enricova společnost OPAL začala vyrábět přístroje Norma v roce 1997, ale předtím už dlouho vyráběla přístroje pro měření, díky nimž měl Enrico praxi s všemožnými nástroji; ovlivnilo ho i bydlení a práce v Cremoně. Toto město je naplněné hudbou a hudebními nástroji. Jen namátkou tu jmenujme Monteverdiho, Ponchielliho, Giuseppe Verdiho, z houslařských mistrů Stradivaria, Amatiho nebo Guarneriho. Zanechali po sobě obrovský odkaz pro naši houslařskou školu i hudební fakultu na univerzitě. Enrico si také dobře pamatuje studentské soutěže o několik málo volných vstupenek, které jeho škola dávala studentům na představení v Teatro Ponchielli. Jednou z Enricových největších vášní jsou lidské hlasy a zpěv. Při pozorném poslechu je správná reprodukce lidského hlasu jedním z nejobtížnějších úkolů. Pokud nahrávka dovolí, jsou mikro- i makrodynamika pěkného hlasu neuvěřitelné, stejně jako bohatství detailů, expresivních nuancí a jemností. A na rozdíl od ostatních hudebních nástrojů, lidský hlas je známý všem. To dovoluje okamžité porovnání. To je také důvod, proč Norma tak často využívá právě nahrávky hlasů při vývoji svých komponentů.

Norma Audio

Spolu s materiály pro konstrukci je nutné porozumět také filozofii návrhu produktů. Během let se lidé, kteří produkty NORMA poslouchali, ptali, co je naším tajemstvím. Během času jsme pochopili, že jak je to časté, co je opravdu důležité, není úplně zřejmé těm, kteří se na vývoji nepodílí. Jaké ja tajemství zvuku Stradivárek? Po vyzkoušení všech možných kombinací dřeva, jeho zrání a lakování to stále stejně nevíme. Možná byla tím pravým tajemstvím návrhářova citlivost, vkus a láska, která intuitivně nebo možná i se strategickým plánem vedla ke konkrétním rozhodnutím. Bez této intezivní vášně by nebylo materiálů a procesů, které utvořily produkty takovými jaké jsou.

Prvky v audio elektronice, které ovlivňují její zvuk, zahrnují typ a topologii obvodů, kvalitu součástek, mechanické zpracování, napájení a vlastně všechny jejich vzájemné vlivy. Je nutné mít co nejširší povědomí o tom, jak jednotlivé elementy spolupracují a ovlivňují se. Pro vytvoření vítězného vozu Formule 1 je nutné, aby všechny součásti byly perfektním celkem a měly tu nejvyšší kvalitu, od motoru po šasi, odpružení, gumy, řidiče, tým v boxech a vše ostatní. Během našeho sedmiletého projektu výzkumu a vývoje jsme se pokoušeli poznat všechny faktory, které ovlivňují zvuk hi-fi sestavy a to, jak spolu souvisí.

Norma Audio

Možná je snazší vytvořit dobrou elektroniku, než její zvuk popsat slovy. Dokonce i když je poslechový zážitek spojitý, tak jako vše kolem nás, je snahou naší mysli pokusit se ho rozbít na jednotlivé části. Tento přístup, který také částečně musíme následovat, má ale obrovské omezení: je to jako popisovat lidské tělo rozdělením na jednotlivé orgány, kdy ho zbavíte života; popisováním hudební reprodukce jejím rozdělováním na jednotlivé komponenty riskujete vynechání jejího emotivního dopadu, který je po většinu času součtem těchto jednotlivých částí.